PTC Evaporation Resistance
With the PTC, it measures the water level and works depending on the water level. When there is no water; It does not consume energy and protects the resistance. It contains a special heat-resistant plastic box.
| TECHNICAL | Ac_1 Ptc Evaporator |
|---|---|
| Heater Capacity | 350 W |
| Input Voltage | 230 V |
| Running Current | 1.6 A |
| Corrosion Protection (cover) | Galvanized |
| Color | Ral 7035 |
| Weight | 3.5 kg |
| Cover Dimensions | 270X340X50 |
| Water Box Dimesions | 225X295X35 |
Organize Sanayi Bölgesi
Nilüfer / BURSA / TÜRKİYE
E-posta : info@uludagklima.com